En flygbild över området Kolningsberget, Keplers Gård och Solgrådstrrasen

Hyresförhandlingarna för 2023 är klara.

Publicerad: 10 mars 2023

Hyresförhandlingarna mellan Stenungsundshem och Hyresgästföreningen om hyrorna för för hela lägenhetsbeståndet är nu klara. Överenskommelsen berör samtliga 2059 lägenheter hos Stenungsundshem.

Stenungsundshem och Hyresgästföreningen har träffat en överenskommelse som innebär att hyreshöjningen för bostäder blir 3,9 % generellt för 2023.

Årets förhandlingsomgång har präglats av den nya trepartsöverenskommelsen som tecknats mellan Sveriges allmännytta, Hyresgästföreningen och Fastighetsägarföreningen. Överenskommelsen innebär bland annat att parterna enats om 5 parametrar som skall vägas in när man kommer överens om den årliga hyresjusteringen. Bland annat skall hänsyn tas till ökade taxekostnader, räntor och inflationstakt.

Den största utmaningen i årets förhandlingsomgång var inte att komma överens om vilken hyresjustering som skulle ske för året. Den största utmaningen var att hitta en samsyn kring hur den nya trepartsöverenskommelsen skulle tolkas och tillämpas säger Svante Lahti, VD på Stenungsundshem AB

De nya hyrorna gäller från och med den 1 april 2023.

Redaktionen