En bild på en medarbetare

Ser behoven och detaljerna

Publicerad: 09 november 2025

Bedri håller det han lovar

Att vara fastighetsvärd handlar om mer än att skruva, laga och fixa. För Bedri Fezja är mötet med människor minst lika viktigt som att få elementen varma och portarna att fungera. Han svarar när det ringer, dyker upp när något krånglar och försöker alltid vara tydlig med vad som gäller. Det har gjort honom till en välkänd och uppskattad person i Stenungsundshems områden, både i Hallerna där han bor och på Stenunge strand där han också arbetar.

Välkänd i området

Det är lätt att känna igen Bedri Fezja. Han möter människor med ett leende och ett hej, och stannar gärna till för att växla några ord. Samtidigt ser han till att området håller sig i gott skick. Om något är trasigt, skräpigt eller behöver en snabb åtgärd, märker han det direkt.

Efter mer än sexton år på Stenungsundshem är han en välkänd figur. Han bor och arbetar i Hallerna och har dessutom ansvar för delar av kvarteren på Stenunge strand.

– Jag vill att folk ska känna att de kan lita på mig. Lovar jag något ser jag till att det blir gjort. Och jag är alltid tydlig när något inte är vårt ansvar, eller när vi inte kan hjälpa till. Jag vill inte ge falska förhoppningar. Jag tror att människor uppskattar tydlighet, särskilt när det gäller deras hem och boende, säger Bedri.

Pålitlighet, service och tydlighet

Bedri beskriver sin vardag som varierad, där få dagar liknar den andra. Ofta handlar det om att lösa ett tekniskt problem – en torktumlare som inte blir varm, en port som fastnat eller ett element som känns kallt i början av hösten.

– En hyresgäst kan ringa och säga att värmen inte fungerar. När det är plusgrader ute kan systemet vara trögt och inte riktigt ha kommit igång. Men jag åker nästan alltid dit och kollar. Jag vill inte att hyresgästen ska gå och undra, eller låta det växa till irritation. Är det fel på värmen tar vi in en tekniker som löser det. Men ibland handlar det om förväntningar vi inte kan uppfylla, och då säger jag det rakt ut.

En felanmälan kan verka allvarligare än den faktiskt är. Som när någon ringer och säger att det är mögel i badrummet.

När jag kommer dit visar det sig vara smuts eller kalk som fastnat i fogarna för att man inte städat ordentligt. Då tar jag en spann vatten och diskmedel och visar hur det går att skrubba bort. Då blir hyresgästen lugnare. Och nästa gång kan han fixa det själv, berättar Bedri.

En man sitter omgiven av blommor

Att göra skillnad

Men jobbet handlar inte bara om att laga och fixa. Minst lika viktigt är kontakten med människor. Att svara när det ringer, ringa tillbaka så snart man kan eller bjuda på en pratstund vid dörren kan tyckas som små gester, men för hyresgästerna gör de stor skillnad. För Bedri är det nyckeln till att människor ska känna sig sedda, bekräftade och trygga.

– Bor du i eget hus eller bostadsrätt får du lösa det mesta själv. Men hos Stenungsundshem räcker det ofta med ett samtal eller en felanmälan på webben. Bara vetskapen om att vi tar ansvar gör att folk känner sig lugnare, säger han.
Han vet också hur små förbättringar kan påverka känslan i vardagen. Som när ett garage och ett trapphus på Stenunge strand fick ny LED-belysning.

– Många hyresgäster sa nästan direkt att det kändes tryggare att gå hem på kvällen. Då blir jag glad. Det är ett kvitto på att vårt arbete faktiskt gör skillnad, på riktigt.

Rak och rättvis

Bedris principer är enkla: Hittar han ett fel, då blir det åtgärdat. Och alltid: trevlig, men tydlig.

– Det är bättre att vara rak än att skapa förväntningar som vi inte kan leva upp till. Jag försöker alltid förklara varför vi prioriterar som vi gör. För mig handlar det om rättvisa. Samma regler ska gälla för alla.

Många äldre uppskattar en pratstund, och även om tiden är knapp försöker han lyssna.

– Jag säger alltid hej och frågar hur de mår. Men ibland måste jag vidare, annars blir någon annan utan hjälp. Då säger jag att vi får fortsätta nästa gång vi ses. Jag vill att hyresgästerna ska känna sig sedda, även om jag inte alltid kan stanna så länge.

En bild på en medarbetare
Jag vill att folk ska veta att jag håller det jag lovar

Bedri Fezja, fastighetsvärd sedan många år på Stenungsundshem

Från Kosovo, till Hallerna

Bedri Fezja kom till Sverige från Kosovo på 1990-talet. I hemlandet hade han utbildat sig till arbetsledare inom gruvindustrin, men livet tog en annan riktning. Till slut hamnade han i Stenungsund, där han började på dåvarande ST-hem. Titeln var bovärd, senare miljövärd.

– Jag trivs väldigt bra här i Stenungsund och på Stenungsundshem. Jag känner mig stolt när hyresgästerna är nöjda och när mina områden är i gott skick. Då vet jag att jag har gjort ett bra jobb.

Genom åren har han arbetat i flera bostadsområden.

– Olika områden har lite olika behov. På Stenunge strand är trygghet och närhet extra viktigt. I Hallerna handlar det mer om utemiljön. Men i grunden är det samma sak överallt… Ordning och reda, trygghet och att saker fungerar

Hyresgäst och fastighetsvärd, på samma gång

Att han själv är hyresgäst samtidigt som han arbetar på Stenungsundshem gör perspektivet extra speciellt. Han bor i samma verklighet som han arbetar i. Bedri skrattar.

– Vissa tror att jag får lägre hyra för att jag jobbar på Stenungsundshem, men det stämmer förstås inte. Jag betalar precis som alla andra, och så ska det vara. Annars blir det orättvist.

Som hyresgäst är han lika engagerad som i sitt arbete. I sin egen trappuppgång införde han tillsammans med grannarna ett städschema där ansvaret går runt. Ordning och reda – och färre konflikter. Ett litet exempel på hur hans yrkesvana spiller över i privatlivet.

Samspel

På frågan om han vill skicka med något till sina hyresgäster svarar han:

– Jag vill att folk ska veta att jag håller det jag lovar. När jag säger att vi ska fixa något, då gör vi det! Men säger jag att något inte ingår, då är det så. Sist men inte minst – gör din del, så lovar jag att göra min. Det är så vi får det att fungera, säger Bedri Fezja, fastighetsvärd på Stenungsundshem.

Och kanske är det just där tryggheten föds: i samspelet mellan ansvar och rättigheter.

Redaktionen